Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης: «Χρυσός» ο Μιχαλεντζάκης στα 50μ. ελεύθερο (S8)
Μετά από μια ακύρωση (100μ. πεταλούδα) και μια 4η θέση (100μ. ελεύθερο) ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο, σε αυτό το 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης, στο Μάντσεστερ. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S8), καθώς τερμάτισε σε 27.01, κατά ένα εκατοστό το δευτερολέπτου πιο αργός από το πρωί.
![](https://i0.wp.com/www.evros24.gr/wp-content/uploads/2023/08/363361212_826400795948781_6182910331672532867_n.jpg?resize=696%2C586&ssl=1)
Στον προκριματικό το πρωί ήταν εντυπωσιακός και πέτυχε τον καλύτερο χρόνο 27.00, ο αθλητής που έχει «υιοθετήσει» το «ΥΓΕΙΑ», αλλά και ο Βίκος, κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να φθάσει πλέον τα 6 χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση!