“Είναι έγκλημα εν έτη 2024 να πεθαίνουν τα παιδιά των Θρακιωτών επειδή δεν υπάρχει ΜΕΘ παίδων στην ΠΑΜΘ με 5 νομούς και Ιατρική Σχολή στην Αλεξανδρούπολη”, τονίζει μεταξύ άλλων ο βουλευτής Έβρου της Ελληνικής Λύσης, Πάρης Παπαδάκης .
Ο βουλευτής, κατέθεσε μάλιστα και ερώτηση στον αρμόδιο Υπουργό, Άδωνι Γεωργιάδη, υποστηρίζοντας πως τόσο η 9χρονη από την Ορεστιάδα, όσο και ο 5χρονος από τη Θάσο, αν υπήρχε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Παίδων, στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη, σήμερα θα ζούσαν.
![](https://pameevro.gr/wp-content/uploads/2024/02/425530903_756529993078599_92021261266234935_n.jpg)